Testujeme elektromobil

Testovyný elktromobil před městským úřadem

Město Bystřice testuje vozidlo bez emisí v návaznosti na přistoupení do Národní sítě zdravých měst a přistoupení k závazku za udržitelný rozvoj města.

Stávající referentský vůz, který se již pohybuje na hranici životnosti, má náklady na jeden ujetý kilometr zhruba 5 Kč. Při nákupu elektromobilu by měly být náklady na stejnou vzdálenost zhruba 20 haléřů. Nevýhodou jsou výrazně vyšší pořizovací náklady, ale ty je možné snížit využitím dotace na vozidlo bez emisí. Ta činí (včetně dobíječky) až do půl milionu korun (omezení je 40 % uznatelných nákladů), což není možné u vozidla se spalovacím motorem, elektromobil by tedy město přišel na částku srovnatelnou s klasickým automobilem.

Jako nevýhoda se může jevit omezený dojezd tohoto vozidla, ale pro účely, ke kterým slouží referentský vůz, je to vzdálenost dostatečná (reálně přibližně 220 km na jedno dobití), navíc elektromobilu nevadí krátké jízdy s častými studenými starty, což naopak velmi snižuje životnost vozidla se spalovacím motorem.

Datum vložení: 22. 8. 2019 15:10
Datum poslední aktualizace: 22. 8. 2019 15:19