Informace pro Osoby samostatně výdělečně činné

Informace pro Osoby samostatně výdělečně činné 1

Usnesením vlády č. 109/2020 Sb., ze dne 19. března 2020 č. 262, o přijetí krizového opatření, byl schválen finanční příspěvek pro osoby samostatně výdělečně činné (dále jen „OSVČ“) – tzv. ošetřovné.

Při splnění stanovených podmínek dostanou OSVČ ze speciálního programu, který schválila vláda, ošetřovné ve výši 424 Kč za den a bude možné ho čerpat po celou dobu, kdy bude platit mimořádné opatření.
Informace o výši příspěvku, podmínkách jeho udělení a postupu podání žádosti najdete zde:  Ošetřovné pro OSVČ.

Vzdálené podání na živnostenský úřad
V souvislosti s opatřeními, které vyhlásila vláda České republiky, od 16. 3. 2020 zdejší živnostenský odbor Městského úřadu v Benešově pracuje v omezeném režimu. Převážnou většinu podání vůči živnostenskému úřadu lze však učinit písemně či elektronicky a není nutný osobní styk. Prosíme Vás, abyste vzhledem k mimořádným okolnostem této možnosti využívali.
Níže uvádíme několik základních informací a samozřejmě vám budeme rádi osobně nápomocni.
Se všemi vašimi dotazy a žádostmi k agendě živnostenské úřadu se prosím obracejte na e-mail: stupkova@benesov-city.cz, popřípadě na tel.: 312 821 287.

Jak si vyřídím agendu živnostenského úřadu vzdáleně:

• Ohlášení živnosti, žádost o koncesi  a oznámení změn živnostenskému úřadu můžete učinit elektronicky, máte-li datovou schránku či zaručený elektronický podpis. K tomuto účelu je možné využít elektronické podání na stránkách www.rzp.cz.
  • Nemáte-li datovou schránku nebo elektronický podpis, vzhledem k současné situaci Vám doporučujeme využít formuláře zveřejněné na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu nebo zde. Pro změny údajů je určen formulář „Změnový list“, pro ohlášení nové živnosti či žádost o koncesi je nutné vyplnit „Jednotný registrační formulář“.
  • Upozorňujeme však, že pro vázané a koncesované živnosti je nutné prokázat odbornou způsobilost a podání učiněné v písemné formě není možné předat na finanční úřad.
  • Zde uvádíme podrobné návody na Oznámení o přerušení provozování živnosti a Oznámení pokračování v provozování živnosti. Podle pokynu Ministerstva průmyslu a obchodu lze mimořádně v době nouzového stavu tato oznámení přijímat elektronicky i bez zaručeného elektronického podpisu při doručení na epodatelna@benesov-city.cz.

Kontakt:

• Datová schránka města Benešov: cb4bwan,
  • e-mail s elektronickým podpisem na adresu epodatelna@benesov-city.cz (po dobu nouzového stavu lze podle pokynu Ministerstva průmyslu a obchodu mimořádně podávat na předepsaných formulářích i bez kvalifikovaného elektronického podpisu),
  • prostřednictvím České pošty v písemné podobě  na adresu Městský úřad Benešov, Odbor obecní živnostenský úřad, Masarykovo náměstí 100, 256 01 Benešov (prosíme o preferování této možnost před osobní návštěvou úřadu!).

Další informace živnostenského odboru naleznete zde

Veškeré písemnosti připravené k vyzvednutí budou podnikatelům doručovány prostřednictvím datových schránek nebo poskytovatele poštovních služeb. Děkujeme Vám za pochopení.

Aktualizované informace najdete na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Bc. Eva Stupková,vedoucí Odboru obecní živnostenský úřad

Zdroj: https://www.benesov-city.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=219&id=86611