ZDRAVÉ MĚSTO BYSTŘICE | Zveme vás na akci "Dotkni se knihy!"

web-ikona

Při přípravě týdne knihy v Bystřici jsme se rozhodli, že podpoříme cíle celostátní akce projektu Březen – měsíc čtenářů. Podařilo se nám propojit síly napříč organizacemi a institucemi a připravit pestré aktivity pro téměř všechny věkové kategorie.

Plakát akce

Můžete se přidat k Facebookové události:

S jakým výročím je akce spojena?

Březen jako Měsíc knihy se slaví od roku 1955.
I přes původně ideologické zaměření býval (nejen) v knihovnách po dlouhá desetiletí vždy věnován knihám a čtení. Je to tedy naše nejstarší a tradiční kampaň k podpoře četby a čtenářství.

Na přelomu tisíciletí se knihovny připojily ke kampani Březen – měsíc internetu a využily tento měsíc k propagaci nového média a nových služeb knihoven s ním spojených, přičemž se nikdy nezapomínalo ani na propagaci knihy a čtení.

Po několikaleté přestávce byl pak na jednání Sekce veřejných knihoven v roce 2008 přijat návrh RNDr. Tomáše Řeháka, ředitele Městské knihovny v Praze, na změnu zaměření březnové kampaně. První Březen – měsíc čtenářů (BMČ) proběhl v roce 2009. Od té doby probíhá kampaň každoročně.

Cíle celostátní akce projektu Březen – měsíc čtenářů jsou

• Propagovat činnost a služby knihoven.

• Nabídnout nové, moderní služby.

• Propojit čtenáře a zájemce o tyto služby, organizace a instituce zabývající se četbou a čtenářstvím ke společné mediální kampani.

• Podpořit společenský význam a prestiž četby. Dát o sobě vědět: ano, čteme a je nás stále hodně!

Jak vznikl nápad uspořádat týden knihy v Bystřici?

Pojem kniha je pro čím dál tím více lidí pouze definicí: sešitý nebo slepený svazek listů nebo skládaný arch papíru, kartonu, pergamenu nebo jiného materiálu, popsaný, potištěný nebo prázdný s vazbou a opatřený přebalem. A to opravdu chceme? Díky připravované akci máme možnost společně poukázat na to, že čtení knih má hluboký společenský význam, a že „dotknout se knihy“, prožívat napínavé dobrodružství kousek po kousku s hlavním hrdinou, anebo se snad něco dozvědět stojí za strávení našeho volného času.

Jaké skupiny a subjekty jsou do akce zapojeny?

Při přípravě týdne knihy v Bystřici jsme se rozhodli, že podpoříme cíle celostátní akce projektu Březen – měsíc čtenářů. I když jsme si stanovili pro pořádání naší akce pouze jeden týden, podařilo se nám propojit síly napříč organizacemi a institucemi a připravit pestré aktivity pro téměř všechny věkové kategorie. Městská knihovna Bystřice přivítá žáky 2.,3. a 4. ročníků ZŠ Bystřice a připraví si pro své posluchače ve spolupráci s paní Marií Neradovou dobrodružné čtení z knihy Pipi Dlouhá punčocha od švédské autorky Astrid Lindgrenové. Napínavé čtení z knihy „Policejní pohádky“ přímo od nprap. Jaroslava Bicana čeká na naše nejmenší čtenáře, a to žáčky 1. tříd ZŠ Bystřice a hrdé předškoláčky z MŠ Bystřice. Láska ke knize nemusí být jen o čtení, a proto MKIC Bystřice připravilo ve svém programu dětské divadelní představení O princi z knížky, které je určeno pro širokou veřejnost. Dnešní doba si žádá mnoho inovací a tohoto nelehkého úkolu se báječně zhostilo MC Kulíšek. Rádi se pohybujete v on-line prostředí? Ano? Tak to je informace právě pro vás. Kulíšek bude celý týden číst pohádky on-line. Stačí se jen připojit. A na Vás, kdo má rád klidný večer s knihou čeká v MC Kulíšek večerní čtení s vínem.

Jaké máme očekávání od akce?

„V dnešní době mnoho lidí, zejména dětí, ztrácí zájem o četbu knihy jako takovou. Raději se věnují četbě textů v počítači, případně v mobilu. V rámci týdenní akce budeme rádi, když se zapomenutých knih dotkne lidská ruka a lidé opět najdou cestu k tištěným knihám, i kdyby snad jen na týden,“ uvádí Denisa Říhová, PR města Bystřice.

Mohou se nějak zapojit občané do příprav akce?

Každý z Vás má možnost zapojit se do bystřického týdne knihy a poslat recenzi na svou oblíbenou knihu a doporučit jí širší veřejnosti. Vaše tipy zasílejte elektronicky na adresu:

zpravodaj@mestobystrice.cz.

Text: Iva Dvořáková, koordinátor projektu Zdravé město a MA21;

Zdroj: Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, www.skipcr.cz.

Datum vložení: 18. 2. 2022 12:10
Datum poslední aktualizace: 18. 2. 2022 12:18