U S N E S E N Í Bezpečnostní rady Středočeského kraje BRSČK46/03/2020 ze dne 3. března 2020 1

Aktuální vývoj situace ohledně onemocnění koronaviru COVID-19 v ČR a připravenost kraje na možné rozšíření nákazy v území

Bezpečnostní rada Středočeského kraje:

1. Bere na vědomí podanou informaci k aktuálnímu vývoji situace ohledně onemocnění koronaviru COVID-19 v ČR a připravenosti kraje na možné rozšíření nákazy v území.
  2. Zdravotní péče je v případě rozšíření nákazy naprosto klíčová. K zajištění chodu zdravotnických zařízení, zdravotnické záchranné služby a oblastních nemocnic bezodkladně přijímat veškerá potřebná opatření směřující k ochraně zdravotního personálu a vybavení ochrannými pomůckami.
  3. Bezpečnostní rada Středočeského kraje doporučuje:
    1. občanům, necestovat do italských regionů Emilia-Romagna, Lombardie, Piemont, Benátsko a do dalších oblastí zasažených nákazou, pokud to není nezbytně nutné,
    2. důrazně doporučuje cestovatelům, kteří pobývali v období od února 2020 v Číně, Hong Kongu, Iránu, Japonsku, Singapuru, Jižní Koreji a v Itálii (regiony Emilia-Romagna, Lombardie, Piemont, Benátsko), tedy oblastí s vysokým počtem onemocnění vyvolaných novým koronavirem, aby v následujících 14 dnech po návratu z těchto oblastí telefonicky kontaktovali územní pracoviště Krajské hygienické stanice Středočeského kraje dle místa svého bydliště (www.khsstc.cz), zůstali doma a sledovali svůj zdravotní stav se zaměřením na příznaky počínajícího respiračního onemocnění (především horečka nad 38 stupňůC, dýchací obtíže). V případě výskytu výše uvedených příznaků omezili kontakt s ostatními osobami, kontaktovali telefonicky svého praktického lékaře.
    3. důsledně dodržovat základní hygienické návyky a osobní hygienu (respirační hygiena, časté mytí rukou mýdlem a teplou vodou) a používání dezinfekčních prostředků s plně virucidním účinkem jako nástroje ochrany proti šíření infekce v populaci,
    4. v zájmu bezpečnosti všech, rodičům žáků, kteří se vrací z rizikových oblastí z lyžařských výcviků i jiných cest, aby informovali o této skutečnosti vedení školy a při známkách změny zdravotního stavu zůstali preventivně doma,
    5. složkám IZS Středočeského kraje, a žádá zejména dobrovolné hasiče, zaměřit preventivně výchovnou činnost mezi dětmi a obyvatelstvem, při vhodných příležitostech, na předávání informací jak předcházet možné infekci koronavirem a účinně reagovat na vzniklou situaci,
    6. k zajištění připravenosti zdravotnického systému na zvýšení požadavků na objem poskytování zdravotních služeb a zdravotní péče pro případ rozšíření nákazy COVID-2019 - vyhodnotit potřeby k vyčlenění lůžek ve zdravotnických zařízeních, analyzovat potřebu finančních a lidských zdrojů, plánování nákupu a distribuce osobních ochranných prostředků a pomůcek pro ochranu zdravotnických pracovníků; a to dle Pandemického plánu kraje.
  4. Žádá HZS Středočeského kraje, v součinnosti s Krajskou hygienickou stanicí, Zdravotnickou záchrannou službou a Krajským úřadem urychleně rozpracovat typový plán Epidemie – hromadné nákazy osob pro celé území kraje.
  5. Vyzývá občany, aby nenavštěvovali své příbuzné či známé ve zdravotnických zařízeních či zařízeních sociálních služeb, v léčebnách dlouhodobě nemocných či v domovech seniorů pokud u sebe pozorují příznaky respiračního onemocnění (horečka, kašel, dýchací obtíže).
  6. Sděluje, že pro dotazy občanů je u Krajské hygienické stanice zřízena e-mailová adresa vnn@khsstc.cz a poradenská infolinka na telefonním čísle 771 137 070, která je v provozu od 9:00 – 19:00. Další telefonní linka 736 521 357 funguje od 7:00 - 9:00 a od 19:00 do 22 hodin. V pracovní době lze využít telefonní čísla na územní pracoviště Krajské hygienické stanice Středočeského kraje, kde je možné se dle bydliště obrátit na pracovnice protiepidemických oddělení jednotlivých územních pracovišť.
Datum vložení: 4. 3. 2020 8:43
Datum poslední aktualizace: 4. 3. 2020 8:46