Od pondělí se mohou konat svatby. Se snoubenci bez roušek, ale s omezením do 10 osob

prsteny

Vláda tento týden představila plán uvolňování, který od pondělí 20. dubna 2020 umožňuje pořádat svatební obřady s omezením do 10 účastníků a za specifických hygienických podmínek. Ministerstvo vnitra proto vytvořilo doporučení pro obce, matriční úřady i svatebčany, jak svatbu při dodržení nařízení uspořádat. Povolení se kromě svateb vztahuje také na vstup do registrovaného partnerství.

Vláda tento týden představila plán uvolňování, který od pondělí 20. dubna 2020 umožňuje pořádat svatební obřady s omezením do 10 účastníků a za specifických hygienických podmínek. Ministerstvo vnitra proto vytvořilo doporučení pro obce, matriční úřady i svatebčany, jak svatbu při dodržení nařízení uspořádat. Povolení se kromě svateb vztahuje také na vstup do registrovaného partnerství.

• Obřadu se od 20. dubna 2020 může účastnit jen oddávající (za úřad či církev), matrikář, snoubenci, jejich dva svědci a maximálně další čtyři osoby. (Do počtu 4 osob se započítá i případný tlumočník.)
  • Účastníci sňatečného obřadu dodržují odstupy nejméně 2 metry. Dvoumetrové rozestupy nemusejí při obřadu dodržet mezi sebou snoubenci a členové společné domácnosti.
  • Snoubenci mohou být bez roušek.
  • Kromě snoubenců musejí mít během obřadu všichni zakrytá ústa a nos.
  • Při ztotožnění před matrikářem přistupují snoubenci jednotlivě, bezprostředně po předání dokladů totožnosti odstoupí do vzdálenosti 2 metrů. Poté předstoupí jednotlivě svědci, předají doklady totožnosti a odstoupí do vzdálenosti 2 metrů. Na pokyn matrikáře si na několik vteřin odkryjí obličej. Stejně bude postupováno v případě účasti účastníka.

Další hygienická opatření

• Prostory, kde se svatba koná, je nutné po každém obřadu dezinfikovat a důsledně větrat. Pokud je možné a úřad dokáže zajistit, že se zde nebudou shlukovat jiní lidé než svatebčané, je vhodné uskutečnit svatbu pod širým nebem.
  • Podání ruky ke gratulaci je možné jen po dohodě všech osob s nutností následné dezinfekce.
  • Úřad musí každé osobě, která se během obřadu podepisuje, zajistit vlastní pero a psací potřeby po obřadu vždy dezinfikovat.
  • Minimálně matrikářka by měla mít během obřadu jednorázové gumové rukavice.

Datum vložení: 20. 4. 2020 15:00
Datum poslední aktualizace: 20. 4. 2020 15:06