PROJEKTY | Bystřice slaví – otevřela infocentrum s kavárnou a muzeem loutek!

web-icon

V centru Bystřice na Ješutově náměstí proběhla v letošním roce částečná rekonstrukce historického domu U Jelena. Práce vyvrcholily ve čtvrtek 17. 11. 2022 slavnostním otevřením bezbariérového informačního centra. Bystřické infocentrum je specifické svojí víceúčelovostí...

Město Bystřice slaví otevření infocentra s kavárnou a muzeem

V centru Bystřice na Ješutově náměstí proběhla v letošním roce částečná rekonstrukce historického domu U Jelena. Práce vyvrcholily ve čtvrtek 17. 11. 2022 slavnostním otevřením bezbariérového informačního centra. Bystřické infocentrum je specifické svojí víceúčelovostí. Cílem projektu bylo nejen zázemí pro infocentrum, ale také vznik kavárny KAFÍČKO a Muzea loutek. Všechny tři části na sebe navazují ve společném prostoru. Město Bystřice tak splnilo další ze strategických cílů rozvoje naplánovaných do roku 2030.

Role informačního centra je velmi široká. Informační centrum je zásadním prvním místem kontaktu s veřejností. „Proč zrovna infocentrum v Bystřici? Jak já s oblibou říkám, Bystřice je kraj lesů, luk a loutek. Loutky zde mají dlouholetou tradici, proto otevíráme Muzeum loutek na dlouhých nitích. Loutkáři si v Bystřici předávají loutky po generace již od 20. let 20. století,“ uvedla Radomila Macháčková, ředitelka Městského kulturního a informačního centra Bystřice.

Infocentrum je aktuálně ve startovacím provozu ve všední dny v časech od 8 do 17 hodin a v sobotu od 8 do 11 hodin. Během této doby si můžete vychutnat zákusky, chlebíčky, skvělou kávu, čaj a víno. Už nyní mohou občané využívat služby, mezi které spadá nákup vstupenek na divadelní představení a koncerty, poskytování informací o chystaných kulturních a společenských akcích v Bystřici a okolí, kopírovací služby, pronájem reklamních výlepových ploch, pronájem divadelního prostoru atp. Infocentrum zastává i funkci turistického centra. Velké oblibě se těší turistické vizitky.

Vše je koncipováno, aby si dospělí a děti mohli prohlížet muzeum, kde jsou nyní vystaveny loutky Zdeňka Juřeny / scénograf, který působil v divadle Spejbla a Hurvínka /nebo si s dětmi zahrát loutkové divadlo či vyrábět loutky. V nejbližší době zde budou moci děti sledovat loutkové i jiné pohádky v televizi a pohrát si v dětském koutku.

Zástupci vedení města už několik let přemýšleli, na co nalákat návštěvníky Bystřice. V okolí se sice nachází zámek v Líšně, zámek v Tvoršovicích, letiště v Nesvačilech, ale přímo v Bystřici není příliš mnoho turistických lákadel. Proto Mgr. Daniel Štěpánek, místostarosta města Bystřice ocenil muzeum jako lákadlo pro turisty a představil koncept projektu domu U Jelena: „Protože má Bystřice velkou divadelní i loutkohereckou tradici, rozhodli jsme se dům U Jelena předělat na krásné divadlo a muzeum. Do budoucna ještě chceme prostory rozšířit o dílničky pro děti a dospělé, kde mohou trávit volný čas a vyrábět si vlastní loutky.“

Starosta města Bystřice Michal Hodík při slavnostním otevření infocentra vyzdvihl práci na přípravách a realizaci projektu.  Osobně poděkoval zaměstnancům úřadu, pracovníkům městského informačního centra a dodavatelským subjektům: „Mám radost, že se našli lidé, kteří moji prvotní představu dotáhli do zdárného konce. Vytvořili službu, která bude sloužit pro naše občany a zároveň pro návštěvníky našeho krásného města.“

Projekt byl částečně financován z rozpočtu Města Bystřice a částečně z rozpočtu příspěvkové organizace Městského kulturního a informačního centra Bystřice (MKIC Bystřice). Stavební práce v hodnotě 1.700.000 Kč bez DPH byly hrazeny z městského rozpočtu. Náklady na vybavení, které hradí MKIC Bystřice, doposud dosáhly téměř 1 milionu Kč. Autorem architektonického návrhu je Ing. Jan Vaněček, architekt Atelieru V.A.S. Rekonstrukci realizovala firma BENESOLAR s.r.o.

Text: Bc. Denisa Havelka Říhová, PR města Bystřice

Video: Bc. Denisa Havelka Říhová, PR města Bystřice (https://youtu.be/3hm3WJNvj0U)

Fotografie: Jakub Macháček (https://photos.app.goo.gl/tSuvnhG1S6Hp4kmk8)

Datum vložení: 18. 11. 2022 14:14