PAMÁTKY | Obnovili jsme památný kříž zamilovaných

úvodní foto

Dne 20. května byl znovuvysvěcen památný kříž u Bystřice. Křížek zmizel v roce 1989, a tak je tomu právě 33 let, co je opět na svém místě. Vrací se v tom nejkrásnějším měsíci, protože měsíc květen je měsícem zamilovaných. Doufejme, že toto místo bude navštěvováno a že k němu lidé najdou cestu.

✝️ Znovuvysvěcení křížku

Dne 20. května byl znovuvysvěcen památný kříž u Bystřice. Křížek zmizel v roce 1989, a tak je tomu právě 33 let, co je opět na svém místě. Vrací se v tom nejkrásnějším měsíci, protože měsíc květen je měsícem zamilovaných. Doufejme, že toto místo bude navštěvováno a že k němu lidé najdou cestu.

ThLic. Antoni Kośmidek, farář římskokatolické farnosti Bystřice u Benešova, křížek vysvětil se slovy: „Chceme v tuto chvíli prožít s opravdovou vnitřní účastí, aby nám tajemství kříže jasně zazářilo v životě a abychom poznali, jaká z kříže pramení síla. Nechť je tento kříž znamením lásky, která miluje až do krajnosti a dává svůj živost za své blízké. Ať v kříži neustále obnovujeme pramen síly a moudrosti.“

Na místo se dostavila i praneteř dívky, o které pověst vypráví. Posvátnost místa a okamžiku umocnila Marie Neradová, která přednesla část básně Máj.

📖 Pověst

Ačkoliv znovuvysvěcení kříže bylo radostnou událostí, jeho vznik se váže k velmi bolestné události. Pověst vypráví příběh nenaplněné lásky. Nedlouho po válce se na obnově poničeného kraje podílelo vojsko, vojáků proto bylo v kraji stále dost. Jednomu z nich se zalíbilo místní děvče. Jejich oblíbeným místem setkávání se stala kamenná lavice u kraje cesty na Opřetice. Tenkrát tudy nevedla silnice, ale jen prašná cesta. Rodiče dívky však neměli pro jejich lásku pochopení a dali dívce jasně najevo, že požehnání od nich čekat nikdy nemůže. Tenkrát bylo takové zjištění obrovským zklamáním. Toho večera se do ticha rozlehly dva výstřely. Nikdo netuší, co se přesně stalo, ale děvče ani voják se již domů nevrátili. Vyhasly jejich životy i nenaplněná láska. Později byl právě na tomto místě postaven památný křížek.

Celou pověst naleznete ve zpravodaji Hlasu Bystřice (č. 5/2023).

♥️♥️ Nápis na kříži

Na kříži je symbol dvou propojených srdcí s nápisem „Láska je síla a osud života“. Malířka typ písma nezvolila náhodou. Neopsala běžné písmo z počítače, ale použila jemný font, který nese svůj význam. Výtvarnice zvolila písmo z deníku paní, která po dobu 12 let pečovala o svou maminku. Její maminka ztrácela paměť a už si svoji dceru ani nepamatovala. Dcera po celou dobu psala deník právě tímto písmem. V písmu se odráží bolest i hluboká láska. Tento příběh má dobrý konec. Dcera po smrti své matky našla v její pozůstalosti uchované všechny dopisy věnované své matce. Tím si dcera potvrdila, že ji maminka měla ráda, jen lásku neuměla dát najevo.

💡 Vzpomínky pamětníků

Místní pamětníci vzpomínají, jak okolo křížku chodili před 50 lety do školy. Jiní zmiňují, že na protější louce jako děti trhaly květiny, ze kterých tvořily věnečky a pokládaly je na křížek. Podle dalšího zdroje lidé pokládali věnečky z květů na kříž, aby jim v životě nechyběla láska. Z křížku se stal symbol lásky a zamilovaných. Začalo se říkat, že koho duše u křížku poprosí o pomoc v nelehké životní situaci, změní se mu život k lepšímu.

🙏 Poděkování

Děkujeme všem zúčastněným a všem, kteří se na obnově pamětného kříže podíleli. Město Bystřice podpořilo tento nápad a společnými silami vzniklo památné místo, které má silnou atmosféru a hlubokou atmosféru.

A co vy? Znáte nějaký příběh, který se pojí ke křížku zamilovaných? Pokud ano, napište nám na zpravodaj@mestobystrice.cz.

Jak křížek vypadal před obnovením:
(Foto: Miroslava Michálková)

Křížek před obnovením