MĚSTO | Podpořte tichý Silvestr, ohleduplnost a nepoužívání pyrotechniky

web-icon

Rádi bychom vás vyzvali, abyste při oslavách nového roku nepoužívali pyrotechniku. Pyrotechnika může způsobit zranění, škody na majetku, navíc může vyvolávat strach a stres u zvířat a lidí, zejména u dětí a seniorů.

Namísto toho, proč nevyužít jiné způsoby, jak oslavit příchod nového roku? Například společné přípitky se svými blízkými, sledování ohňostrojů v televizi nebo na internetu, nebo třeba tvorba vlastních dezertů a dobrot pro oslavu.

Děkujeme vám a přejeme vám veselé a bezpečné oslavy nového roku!

Přidejte se a zkuste to letos jinak. Děkujeme vám!

Použití pyrotechniky v Bystřici není zakázáno. Přesto vás žádáme, nakládejte s ní zodpovědně. Zvažte, zda je nutné ji používat. Věříme, že noční obloha je dostatečně krásná i bez petard a hlasitých ran. Pyrotechnika více škodí, než baví. Je mnoho jiných způsobů, jak lze oslavit vstup do nového roku.

#OHLEDUPLNOST

Buďme ohleduplní a uvědomme si, kolik trauma a stresu způsobujeme značné části nemocných lidí, seniorů a dětí. Jak draze je vykoupena ta pomíjivá chvíle rauše a jak dlouhodobé mohou být jeho následky.

Domácí mazlíčci

Zvířecí sluch bývá citlivější než lidský. Ohňostroje způsobují většině domácích mazlíčků stavy stresu a paniky, kterou mohou končit fatálně.

Divoká zvířata

Stres mají i zvířata ve volné případě, které tolik nevidíme. Jsou vyplašená a dezorientovaná, mají poranění, trvalé následky a některá dokonce umírají. Zcela zbytečně! Zachráněna jsou jen ta, která najde člověk, zavolá na záchrannou stanici a domluví se na dalším postupu. (Seznam záchranných stanic zde: https://www.zvirevnouzi.cz)

Časté úrazy

Pyrotechnika dokáže být velmi nebezpečná. Obzvlášť ve spojení s alkoholem. Výbuchy způsobují poranění očí, prstů a tkání. Výbušná poranění bývají chirurgicky obtížně řešitelná. Nechceme vás strašit, ale dokážeme si představit lepší start nového roku než na operačním sále.

Znečištění ovzduší

Odpalování techniky sice krátkodobě, zato velmi výrazně znečišťuje ovzduší. Ohňostroje jsou značným zdrojem znečištění ovzduší olovem, bariem, stronciem, hliníkem nebo draslíkem.

Pokud vás nezastaví ani výše zmiňované důvody, tak prosíme:

• použijte pyrotechniku s nízkou úrovní hluku a malým stupněm nebezpečí
  • domluvte se s více lidmi a eliminujte tím počet odpálené pyrotechniky
  • snažte se maximálně předcházet zranění
Datum vložení: 31. 12. 2022 16:03
Datum poslední aktualizace: 31. 12. 2022 16:20