Platby za odpady na rok 2021 je třeba uhradit nejpozději do 31.3., informace  zde

Ředitelé posázavských škol: Učitelé si za distanční výuku zaslouží respekt

Posazavi logo

V rámci Místního akčního plánu vzdělávání 2 (MAP), který realizuje Posázaví o.p.s. se uskutečnilo online setkání ředitelů a ředitelek základních škol ze správního území obce s rozšířenou působností Benešov. Hlavním tématem diskuze byla distanční výuka.

Tisková zpráva Posázaví o.p.s.:

Problematika distanční výuky byla hlavním tématem online setkání ředitelů a ředitelek základních škol ze správního území obce s rozšířenou působností Benešov. Akce se uskutečnila v rámci Místního akčního plánu vzdělávání 2 (MAP), který realizuje Posázaví o.p.s., a zúčastnilo se jí 15 z 20 zástupců školských zařízení. Všichni vyjádřili velký respekt k práci členů pedagogických sborů svých škol, kteří v době koronavirové pandemie učí děti „na dálku“.

„Účastníci setkání se shodli na tom, že většina učitelů – bez rozdílu věku – online výuku zvládá, a nejen to, snaží se sami zdokonalovat. Vymýšlejí a do výuky zapojují nové prvky, aby vzdělávání na dálku děti bavilo a aby jim dalo co nejvíc,“ řekla koordinátorka MAP Jana Čechová.

Například Základní školu Divišov omezení provozu školských zařízení v souvislosti s říjnovým vyhlášením nouzového stavu v České republice nezaskočilo. „Vůbec jsme neuvažovali o tom, že by se nevyučovalo. Naši učitelé mohli díky dobrému technickému vybavení zahájit videokonference se žáky prakticky ze dne na den,“ uvedl ředitel Petr Lunga. Dobře to podle něj zvládl i 1. stupeň školy, kde děti ještě nejsou tolik zběhlé ve využívání moderních technologií, hodně ale pomohli rodiče. Pro ilustraci – během podzimní pandemie uskutečnili na ZŠ Divišov učitelé se žáky nebo žáci mezi sebou navzájem na 1 600 videokonferencí.

Podle Jany Čechové učitelé ani ředitelé škol přes nepříznivou situaci neztratili zájem o sdílení zkušeností, informací a podnětů. Patří k nim i podmínky vzdělávání na dálku, o kterém se hovořilo na online setkání ředitelů a ředitelek základních škol. Elektronický průzkum, realizovaný v rámci MAP, například ukázal, že zhruba 2/3 základních škol registrují žáky, kteří doma nemají dostatečné technické vybavení pro distanční výuku – jedná se ale jen o jednotlivce, ne vyšší počty. Školy měly také problémy se zajištěním vybavení, které by žákům mohly půjčit – nejprve dlouho čekaly na slíbené dotace, pak prodejci neměli zboží na skladě. Větším problémem než samotné vybavení, je však mnohdy nekvalitní připojení k internetu. Komplikovaná je také situace v rodinách s více dětmi, kde se musí na počítači a na wifi vystřídat, často i s rodiči, kteří pracují z domova.

Přes uvedené problémy je podle Jany Čechové potěšitelné, že i sami pedagogové mají zájem se i v této kritické době vzdělávat, třeba prostřednictvím webinářů, tedy online seminářů. „Tento týden jsme uspořádali webinář na téma Psychohygiena pro pedagogy v době distanční výuky, zúčastnilo se ho 12 lidí. Pokračuje i online setkávání pracovních skupin MAP, sešli se už členové skupin Čtenářská gramotnost a Matematická gramotnost, příští týden zasednou skupiny Rovné příležitosti a Finanční gramotnost,“ dodala Jana Čechová. Náročné na přípravu bude podle ní zejména setkání skupiny Rovné příležitosti, kterou běžně navštěvuje kolem 30 lidí. „Chceme to pojmout spíš jako konzultaci strategických a analytických záměrů,“ doplnila Jana Čechová.

Další informace o MAP jsou na http://leader.posazavi.com/cz/Area.aspx?AreaId=124 a facebooku MAPujeme vzdělávání Posázaví.

Jaroslava Tůmová, PR Posázaví o.p.s.

TZ MAP Posázaví Setkání ředitelů ZŠ

TZ MAP Posázaví Setkání ředitelů ZŠ (002).doc