Volby do zastupitelstev obcí 2022. Více info »

Školky

web-ikona

дитячі садки

🇨🇿

Informace od hygieny:

Situace je taková, že pokud obec disponuje volnou kapacitou v mateřské škole, může být dítě přijato, ovšem za předpokladu, že zákonný zástupce předloží jeho očkovací kalendář dokladující povinná očkování. Bez povinných očkování nesmí mateřská škola přijmout žádné dítě, tedy ani české, ani žádné jiné národnosti. Důvodem jsou platné zákony a epidemiologické riziko.

V případě absence prokazatelného dokladu o očkování je možné vakcinaci podstoupit v České republice minimálně v základním rozsahu (tj. dětská obrna a spalničky). Vakcinace musí proběhnout před eventuálním začleněním do dětského kolektivu v daném předškolním zařízení.

S ohledem na platnou legislativu a také epidemiologické riziko může být alternativou zajistit mimo školská zařízení prostory pro oddělené vzdělávání dětí uprchlíků na principu dětské skupiny. Ta může být buď neformální, případně je možné zažádat o zřízení dětské skupiny. Jde ale o poměrně náročný proces, kdy zřizovatel musí splnit patřičné podmínky. Podrobnosti najdete pod tímto odkazem: http://www.dsmpsv.cz/cs/pro-poskytovatele/detska-skupina-a-legislativa

"Nezbývá mi nic jiného, než Vám říci, že doporučuji neformální dětské skupiny," říká Petra Pecková, hejtmanka.

🇺🇦

Інформація про гігієну:

Ситуація така, що якщо муніципалітет має вільну місткість у дитячому садку, дитину можна прийняти за умови, що законний представник подає свій календар щеплень, що підтверджує обов’язкові щеплення. Без обов’язкових щеплень садок не може прийняти жодної дитини, тобто ні чехів, ні будь-якої іншої національності. Причина – чинне законодавство та епідеміологічний ризик.

За відсутності доказів вакцинації в Чеській Республіці можна зробити щеплення принаймні в базовому обсязі (тобто проти поліомієліту та кору). Вакцинація має бути проведена перед будь-яким зарахуванням до дитячої групи в дошкільному закладі.

Що стосується чинного законодавства, а також епідеміологічного ризику, альтернативою може бути надання приміщень поза шкільними приміщеннями для окремого навчання дітей-біженців за принципом дитячої групи. Це може бути як неформальним, так і можна вимагати створення дитячої групи. Однак це відносно вимогливий процес, де засновник повинен відповідати відповідним умовам. Деталі можна знайти за цим посиланням: http://www.dsmpsv.cz/cs/pro-poskytovatele/detska-skupina-a-legislativa

«У мене немає іншого вибору, окрім як сказати вам, що я рекомендую неформальні дитячі групи», – каже Петра Пєцкова, губернатор.

zdroj: Petra Pecková, hejtmanka

Datum vložení: 9. 3. 2022 2:13